Eksimērlāzera ķirurģija maina radzenes ģeometriju. Šādas operācijas rezultātā cilvēka optiskā sistēma kļūst pilnīgāka, un pacientam vairs nav jāizmanto optiskās korekcijas līdzekļi (brilles vai kontaktlēcas).
Svarīgi atzīmēt, ka ametropijas ķirurģiskas ārstēšanas laikā mainās tīklenes refrakcijas spēja, kā rezultātā stari no attēla tiek skaidri fokusēti makulas zonā. Tajā pašā laikā redze kļūst ievērojami labāka.
Kāpēc redze samazinās?
Refrakcija attiecas uz visas acs optisko jaudu. Refrakciju parasti izsaka dioptrijās. Ja šī funkcija ir traucēta, redzes asums samazinās, kas noved pie dzīves kvalitātes pazemināšanās.
Astigmatisms, tuvredzība un tālredzība visos gadījumos ir kopā ar redzes asuma samazināšanos. Jebkura refrakcijas kļūda noved pie tā, ka staru fokusa punkts atrodas nevis tīklenes plaknē, bet gan priekšā vai aiz tās. Tādēļ šādiem pacientiem nepieciešama redzes funkciju korekcija, izmantojot ārējās optiskās ierīces (brilles vai kontaktlēcas). Šī vajadzība var radīt zināmas neērtības un dažreiz ir nedroša.
Starp slimībām, ko pavada refrakcijas traucējumi, visizplatītākā ir tuvredzība. Saskaņā ar statistiku, trešā daļa no visiem Zemes iedzīvotājiem cieš no tuvredzības. Šo slimību var diagnosticēt jebkurā vecumā, bet visbiežāk pacienti ar tuvredzību tiek diagnosticēti 8-16 gadu vecumā. Nākotnē slimība var stabilizēties vai turpināt progresēt. Jebkurā gadījumā tuvredzība ietekmē dzīves kvalitāti, izraisot pacientam diskomfortu, tādēļ tai nepieciešama pastiprināta speciālistu uzmanība.
Jāņem vērā, ka jebkuram redzes traucējumiem nepieciešama obligāta korekcija. Daudzi cilvēki uzskata, ka, lietojot brilles redzes korekcijai, redzes asums samazinās, taču tā nav taisnība. Gluži pretēji, ja jūs neizmantojat nekādas korekcijas metodes, jūsu acis var pārstāt darboties, kas laika gaitā noteikti novedīs pie ambliopijas. Šajā gadījumā pat ar perfektu redzes korekciju tas nebūs 100%
Kāpēc nepieciešama lāzera redzes korekcija?
Sakarā ar to, ka daudzi cilvēki cieš no refrakcijas traucējumiem (tālredzība, astigmatisms, tuvredzība), speciālisti pastāvīgi izstrādā jaunas efektīvas ārstēšanas metodes. Viena no jaunajām metodēm, kas ir ļoti efektīva ametropijas ārstēšanā, ir redzes funkcijas lāzera atjaunošana.
Neskatoties uz to, ka gan brilles, gan kontaktlēcas ir plaši izplatītas, ērti lietojamas un pieejamas, ik dienu vairāki tūkstoši cilvēku vēršas pie speciālistiem ar lūgumu veikt redzes lāzerkorekciju.
Ir pavisam vienkārši izskaidrot, kāpēc tas notiek. Pirmkārt, pat vismodernākās brilles to īpašniekam rada zināmu diskomfortu. Ilgstošas nēsāšanas laikā uz deguna un ausu tilta rodas spiediens, ko dažkārt pavada sāpes. Tāpat brilles ir ļoti neērti valkāt ziemā, jo, strauji mainoties temperatūrai siltā telpā, brilles uzreiz aizsvīst. Turklāt, nodarbojoties ar aktīvu sportu, brilles ne tikai rada diskomfortu, bet var būt bīstamas.
Brilles, tāpat kā kontaktlēcas, var aizmirst vai pazaudēt, tāpēc apdomīgiem cilvēkiem vienmēr ir kāds papildu pāris, ar ko tās aizstāt.
Ja izvēlaties pareizās kontaktlēcas, tās neapšaubāmi radīs mazāku diskomfortu. Piemēram, lēcas neaizsvīst, nerada spiedienu uz deguna tiltiņu un ir ērtas aktīvām aktivitātēm. Taču, lietojot jebkuras lēcas, pat vismodernākās, skābekļa koncentrācija radzenes šūnās samazinās. Tā rezultātā radzenē sāk augt asinsvadi no apakšējiem slāņiem, un laika gaitā var attīstīties arī sausas acs sindroms. Pārsvarā neatgriezeniskas izmaiņas acī notiek 5-10 gadus pēc kontaktlēcu lietošanas sākšanas. Pēc tam pacientiem diezgan bieži nākas pāriet uz brillēm vai meklēt citu alternatīvu.
Lāzera korekcija refrakcijas kļūdai palīdz pacientam uz visiem laikiem atteikties no kontaktlēcām un brillēm, tāpēc šī ārstēšana nodrošina augstu dzīves līmeni.
Ir svarīgi zināt, ka ne visi pacienti ir piemēroti ametropijas lāzerterapijai. Piemēram, bērniem līdz 18 gadu vecumam nevar veikt lāzerkorekciju, jo viņu acs ābola augšana vēl nav pabeigta. Šai pacientu kategorijai brilles un kontaktlēcas ir vienīgais iespējamais veids, kā uzlabot redzes asumu. Šajā gadījumā ir svarīgi pareizi nēsāt lēcas, lai neradītu neatgriezeniskas izmaiņas radzenē. Oftalmologs palīdzēs to izdarīt, ja regulāri apmeklēsiet viņu un sekosiet līdzi redzes izmaiņu dinamikai.
Pirmsoperācijas sagatavošana redzes lāzerkorekcijas veikšanai
Lai veiktu lāzera redzes korekcijas operāciju, vispirms jāveic visaptveroša oftalmoloģiskā izmeklēšana. Diagnostikas laikā ārsts novērtē acs ābola stāvokli kopumā un visas tā struktūras atsevišķi. Tiek mērīti arī daudzi svarīgi parametri.
Galvenās diagnostikas metodes ietver:
- Visometrija, tas ir, redzes asuma mērīšana;
- Pneimotonometrija, kas nepieciešama acs iekšējā spiediena vērtības noteikšanai;
- Pahimetrija, kuras laikā mēra radzenes biezumu;
- Autorefraktometrija, kurā acs refrakciju nosaka automātiski;
- ehobiometrija, kas nepieciešama acs garuma mērīšanai;
- Perimetrija, tas ir, redzes lauka robežu noteikšana;
- Šrīmera tests ir nepieciešams, lai novērtētu saražotā asaru šķidruma daudzumu;
- Radzenes datortopogrāfiskā analīze, kas ir mūsdienīga radzenes struktūras noskaidrošanas metode;
- Pamatnes struktūru pārbaude pēc provizoriskas maksimālās mīdriāzes, izmantojot medicīniskos pilienus.
Pēc rūpīgas pirmsoperācijas sagatavošanas un diagnostikas ārsts var ar lielu pārliecību runāt par to, kādus rezultātus pacients var sagaidīt pēc lāzerkorekcijas. Tas arī ļauj izvairīties no visbiežāk sastopamajām komplikācijām pēcoperācijas periodā.
Kā tiek veikta lāzera redzes korekcija?
Operācijas laikā tiek veikta minimāli invazīva iedarbība uz radzenes vielu, kas izraisa tās virsmas izliekuma izmaiņas.
Pēc tam, kad ārsts ir koriģējis radzenes formu, izmantojot eksimēru lāzeru, stari no attēla saplūst vienā punktā, kas atrodas stingri tīklenes plaknē. Visas mūsdienu medicīnā izmantotās metodes ir ļoti drošas, precīzas un nodrošina augstu redzes asumu.
Pati redzes lāzerkorekcijas operācija vidēji ilgst aptuveni 10-15 minūtes. Operācijas laikā tiek izmantota vietējā anestēzija, ko veic ar speciāliem acu pilieniem. Tas ļauj samazināt sāpes gan procedūras laikā, gan pēc tās. Pēc operācijas pabeigšanas pacients tiek novērots klīnikā apmēram pusotru stundu. Pēc tam pacients tiek nosūtīts mājās, iepriekš sniedzot visus ieteikumus. Ir svarīgi atzīmēt, ka redzes lāzerkorekcijas operācija praktiski neietekmē pacienta dzīves ritmu, tas ir, ierobežojumi pēcoperācijas periodā ir minimāli.
Jau pilnas medicīniskās apskates stadijā ārsts sniegs visus paskaidrojumus par pirmsoperācijas un atveseļošanās perioda iezīmēm. Lai sistematizētu šo informāciju, ir ļoti ērti atgādinājumi, kuros pacients atradīs atbildes uz visiem saviem jautājumiem.
Eksimērlāzera redzes atjaunošanas priekšrocības
Redzes korekcija, izmantojot eksimērlāzeru, ir ļoti izplatīta procedūra, kas ir pieprasīta visās valstīs.
Metodes priekšrocības ietver:
- Rezultātu ticamība;
- Nesāpīgs;
- Izpildes ātrums (ne vairāk kā ceturtdaļa stundas);
- Drošība;
- Manipulāciju veikšana ambulatori;
- Plašs iespēju klāsts;
- Īss atveseļošanās periods;
- Paredzams un paredzams rezultāts ar augstu precizitāti;
- Nav griezumu vai šuvju;
- Vienkāršība un pieejamība;
- Nav nepieciešami papildu testi;
- Augsta efektivitāte, kas ilgst visu mūžu.
Jāpiebilst, ka, neskatoties uz plašajām lāzera redzes korekcijas iespējām, šī operācija negarantē dažādu acu patoloģiju neesamību nākotnē.
Kontrindikācijas lāzera redzes atjaunošanai
Diemžēl ne vienmēr ir iespējams veikt redzes funkcijas lāzerkorekciju. Visas šīs operācijas kontrindikācijas var iedalīt divās lielās grupās: pagaidu un pastāvīgas. Starp pagaidu kontrindikācijām visizplatītākās ir tās acs (vai visa ķermeņa) patoloģijas, kas ir atgriezeniskas. Pēc šo slimību izārstēšanas ir pilnīgi iespējams veikt lāzerkorekciju. Pagaidu kontrindikācijas ietver:
- Progresējoša tuvredzība, jo refrakcija nav stabila;
- Akūtas iekaisuma izmaiņas gan pašā acī, gan citās ķermeņa sistēmās;
- Grūtniecība;
- Laktācijas periods;
- Izmaiņas fundusā, ieskaitot plīsumus un distrofiskas izmaiņas;
- Deģeneratīvie procesi radzenes šūnās.
Ja pastāv pastāvīgas kontrindikācijas, lāzera redzes korekcija kļūst neiespējama. Tie ietver:
- Plāna radzene;
- Glaukoma;
- Objektīva subluksācija;
- Tīklenes atslāņošanās;
- Katarakta;
- Dekompensēts cukura diabēts;
- Iepriekšēja tīklenes atslāņošanās ķirurģiska ārstēšana.
Interesanti, ka pat tad, ja redzes lāzerkorekcijas veikšanai ir absolūtas kontrindikācijas, var izvēlēties efektīvu alternatīvu ārstēšanas metodi, kas palīdzēs atjaunot redzi.
Galvenās atšķirības starp lāzerķirurģiju un citām metodēm
Lāzera korekcija refrakcijas kļūdai ietver vairākus veidus. Pēc nosaukuma izlasīšanas lielākā daļa pacientu nesaprot operācijas būtību, jo galvenokārt tiek izmantoti saīsinājumi vai noteikti termini. SuperLASIK REIC un LASIK operāciju īpatnība ir operācijas otrais posms, kad procesā tiek iesaistīts femtosekundes lāzers.
Praksē lietotais termins SuperLASIK nav pilnīgi pareizs, jo pacienti var domāt, ka parastā LASIK tehnika ir kaut kādā veidā zemāka par to un ir zemāka. Ārzemju literatūrā tiek lietots pareizāks termins (pielāgots LASIK). Tulkojumā šo operāciju vajadzētu saukt par personalizētu LASIK. Tas nenozīmē, ka tradicionālajai LASIK operācijai ir trūkumi. Vienkārši dažos īpašos gadījumos ir vēlams veikt SuperLASIK, savukārt citās situācijās varat aprobežoties ar vienkāršu LASIK operāciju. Tieši tāpēc, izvēloties lāzera redzes korekcijas metodi, jāizmanto individuāla pieeja, kurā ņemti vērā pirmsoperācijas izmeklēšanas dati.
Būtiska atšķirība starp FemtoLASIK un tradicionālo lāzerkorekciju ir tā, ka operācija ir pilnīgi bezkontakta. Pirmais posms, kurā ar mikrokeratoma asmeni tiek nogriezts radzenes virspusējais atloks, FemtoLASIK tiek veikts, izmantojot femtosekundes lāzeru. Šis paņēmiens ir diezgan jauns, tāpēc vēl nav uzkrāta pietiekama pieredze, lai skaidri noteiktu tās efektivitāti un drošību.
Virkne ārstu uzskata, ka femtosekundes lāzers ir daudz drošāks par mikrokeratomu, taču citi speciālisti šim apgalvojumam nepiekrīt un dod priekšroku mehāniskai atloka veidošanai.
Vēl viena jauna lāzera redzes korekcijas metode ir Smail operācija. Šīs procedūras laikā tiek izmantots tikai femtosekundes lāzers, un nav radzenes audu virsmas vārsta veidošanas stadijas. Šajā gadījumā radzenes dziļajos slāņos nekavējoties veidojas refrakcijas daļa. Pēdējais tiek noņemts ar minimālu iegriezumu (2-4 mm) radzenes virspusējos slāņos, izmantojot īpašu instrumentu. Šis griezums tiek veikts arī ar femtosekundes lāzeru.
Ir ļoti svarīgi saprast, ka redze un acis ir viens no svarīgākajiem instrumentiem cilvēka mijiedarbībai ar ārpasauli. Tikai daži cilvēki var nepiekrist, ka cilvēkam acis ir vajadzīgas pastāvīgi, tas ir, 365 dienas gadā. Tāpēc ir tik svarīgi par viņiem rūpēties jau no mazotnes.